Към съдържанието

Снимка

Дускусии за петна, закупуване и съхрание или въпроси за начинаещи

98 отговора на тази тема

#1 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 23 април 2020 - 07:57

Цена,снимки и разпространение - на 8 май - петък, в деня на презентацията на монетата.

Къде когато да се видят, в сайта на БНБ ли ги качват, където са монетите?

#2 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 23 април 2020 - 09:13

В сайта на бнб можеш да ги разгледаш, там е качено описанието на монетата както и нейните технически данни.

Колекциониране на модерни бнб монети от 2000 год. насам като идея не е лошо, само че се концентрирай в отделни теми или серии. Аз лично събирам само манастирите и владетелите. Не е необходимо да купуваш абсолютно всичко, защото повечето от темите и самото изпълнение на монетите е под всякаква критика.

• Duke1988 харесва това

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 23 април 2020 - 12:46

https://www.bnb.bg/N...sions/index.htm

Има още много теми за съвременните БНБ във форума, така че запознай се и с тях :)

• Duke1988 харесва това

#4 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 23 април 2020 - 10:50

В сайта на бнб можеш да ги разгледаш, там е качено описанието на монетата както и нейните технически данни.
Колекциониране на модерни бнб монети от 2000 год. насам като идея не е лошо, само че се концентрирай в отделни теми или серии. Аз лично събирам само манастирите и владетелите. Не е необходимо да купуваш абсолютно всичко, защото повечето от темите и самото изпълнение на монетите е под всякаква критика.

Дам, и аз така мисля, само в серии, като мисля да започна с владетелите, но още се чудя дали си заслужава за тоя Симеон да давам 170-190 лева, но ако не го взема не мога да си направя серия :)

#5 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 103 Мнения:

Публикувано 23 април 2020 - 11:00

Аха да почнеш и те ше свършат :)

Не знам колко другари тука съзнават, че съществува вероятност до година-две-три години да бъде отсечен последният лев.

#6 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 23 април 2020 - 11:03

Не знам колко другари тука съзнават, че съществува вероятност до година-две-три години да бъде отсечен последният лев.

То вярно, че ще минаваме в евро, и какво БНБ каква ще я върши и тоя монетен двор, ще прави евро ли

#7 Liky

Liky
  • Потребители
  • 51 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:46

Аз пък съм сигурен, че е подходящ момент. Какво му е лошото да сече евро възпоменателни монети дворът ни?

#8 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 09:55

То тогава ще стане интересно, ако минем на евро. Още повече, тия монети не са циркулационни, все едно дали ще сме на евро или не, за пример ще ти дам немската марка: серии или отделни колекционни монети са си вдигнали многократно цената само защото не се отсичат повече марки.

#9 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 10:08

То тогава ще стане интересно, ако минем на евро. Още повече, тия монети не са циркулационни, все едно дали ще сме на евро или не, за пример ще ти дам немската марка: серии или отделни колекционни монети са си вдигнали многократно цената само защото не се отсичат повече марки.

Абе не знам дали ще си вдигнат толкова цената, ако ще си вдигат мого хора ще спрат да ги продават и ще чакат да направят пари, след като приемем Еврото, а то е пълно с такива монети, особенно от СОЦ времето

#10 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 06:40

Абе не знам дали ще си вдигнат толкова цената, ако ще си вдигат мого хора ще спрат да ги продават и ще чакат да направят пари, след като приемем Еврото, а то е пълно с такива монети, особенно от СОЦ времето

Еми виж СОЦ-а със средни тиражи между 100 и 300 хиляди броя, спокойно е възможно БНБ да има наличности и за пра внуците ти, тъй че ще има да чакаш да се вдигнат цените :D

#11 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:13

Еми виж СОЦ-а със средни тиражи между 100 и 300 хиляди броя, спокойно е възможно БНБ да има наличности и за пра внуците ти, тъй че ще има да чакаш да се вдигнат цените :D

Добре де за СОЦ не беше добър пример, тези с тираж 3000-4000 защо продължават да се продават, а не си ги задържат докато и се вдигне цената, щом смяташ, че ще скочи :)

#12 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:28

Еми не е точно тъй...те повечето с 3-4 000 са изчерпани между 2011 до 2018. От 2018-та до сега има доста теми който са меко казано безинтересни. Виж защо Освобождението не се разпродаде, е друга тема...Има назад доста теми за БНБ, размишлявали сме върху почти всяка монета последните 10 години, а и в тази тема. Сигурен съм че ако ги изчетеш, ще откриеш доста въпроси и доста отговори.

Е няма да можеш да си отговориш дали 100 % нещо ще поскъпне или не. Обикновено то поскъпва като се разпродаде.

Също не е съвсем ясно колко време ще държи цена...засега държат, ама след 20 години дали ще държат, божа работа...

Ако си ги държат няма да поскъпнат. Отделно имат полза да ги разпродадат. (Ама като им гледам стремежите, е съмнително желанието им)

#13 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:52

Дупките и Сурвакарчето бяха уникални за времето си. Маската- не в стила на БНБ, а много красива. Симеон също. Големият и малък Жоро- нищо особено, но пък има много Жорковци в България.

#14 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:57

Та това са интересните монети. За Евреите и Левчето има теории, но доказателства йок.
Евреите ги били купили евреите от посолството. Левчето си стояло сума време за продажба. Толкова, че изведнъж златото дръпнало и го изкупили евтино като материал. Оказало се,че левче със звездички повече е на пръстени отколкото на монети.

#15 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 08:58

Рокич, защо постоянно ми се публикуват мненията по два пъти? Аз ли нещо греша?

#16 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 09:07

Аааа, и малките златни. Щото са малки и щото са златни!

#17 Duke1988

Duke1988
  • Потребители
  • 68 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 09:10

Еми не е точно тъй...те повечето с 3-4 000 са изчерпани между 2011 до 2018. От 2018-та до сега има доста теми който са меко казано безинтересни. Виж защо Освобождението не се разпродаде, е друга тема...Има назад доста теми за БНБ, размишлявали сме върху почти всяка монета последните 10 години, а и в тази тема. Сигурен съм че ако ги изчетеш, ще откриеш доста въпроси и доста отговори.

Е няма да можеш да си отговориш дали 100 % нещо ще поскъпне или не. Обикновено то поскъпва като се разпродаде.

Също не е съвсем ясно колко време ще държи цена...засега държат, ама след 20 години дали ще държат, божа работа...

Ако си ги държат няма да поскъпнат. Отделно имат полза да ги разпродадат. (Ама като им гледам стремежите, е съмнително желанието им)

Да, когато имам малко повече време ще мина през някой от тях. Като цело и тук, тръсенето определя цената, но все пак ми е странно, как може Бачковския манастир да е 2 пъти повече от Рилския. 
Иначе аз малко изразих съмнение относно теорията на Гаврилов, че когато примем еврото най-вероятно ще стане както с немската марка, където са си вдигнали многократно стойността(ако съм го разбрал правилно). Аз мисля, че дори да има малко веротност това да стане, спрямо тези с нисък тираж, след 2000 година, то вече доста от търговците ще са се усетили, а като гледам си има бая предлагане на монети :)

#18 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 09:24

Да, когато имам малко повече време ще мина през някой от тях. Като цело и тук, тръсенето определя цената, но все пак ми е странно, как може Бачковския манастир да е 2 пъти повече от Рилския. 
Иначе аз малко изразих съмнение относно теорията на Гаврилов, че когато примем еврото най-вероятно ще стане както с немската марка, където са си вдигнали многократно стойността(ако съм го разбрал правилно). Аз мисля, че дори да има малко веротност това да стане, спрямо тези с нисък тираж, след 2000 година, то вече доста от търговците ще са се усетили, а като гледам си има бая предлагане на монети :)

Да, правилно си ме разбрал, но аз казах за някои серии или позиции, и то само монети след 2000 год. За ком. монети е ясно че в такива тиражи и чистота на среброто няма изчерпване на количествата. Според мен само  манастирите, владетелите и отделни монети имат потенциал за някакъв интерес в бъдеще. Останалото е пълнеж. Говорим в дългосрочен план, минимум 15-20 години

• roca и Yahoo харесват това

#19 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 24 април 2020 - 10:20

Рокич, защо постоянно ми се публикуват мненията по два пъти? Аз ли нещо греша?

Вероятно е да натискаш публикувай 2 пъти бързо...напоследък форумът е тежък (не зная дали не е нужно да се местим на друг сървър, не зная...), но виждам че се бави, като публикува...10-15 секунди, и вероятно да прави бъг :)

#20 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 714 Мнения:

Публикувано 29 април 2020 - 08:05

Ако не сте видяли на 7.4.2020 г. БНБ са намалили цената на сребърните възпоменталните монети с по няколко лева надули. Намалена е и последната монета Кукури от 78 лв. на 75.60 лв., която пуснаха в продажба на 17.02.2020 г. 

Ако някой е решил да си купува монета от БНБ може би това съобщение от сайта на БНБ ще му е полезно:

"Във връзка с мерките и действията, които Българската народна банка (БНБ) предприема относно ограничаване на разпространението на COVID-19, считано от 16.03.2020 г., се преустановява извършването на следните услуги в централната сграда на БНБ:

- продажбата на български монети и банкноти за нумизматични цели на оперативна каса № 1.
- приемането на такси за сейфове в Обществен трезор на БНБ, за издаване на справки от Централен кредитен регистър и за издаване на справки от Регистър на банковите сметки и сейфове на оперативни каси № 1 и № 46.
- обмяната на български банкноти и монети и замяната на повредени български банкноти.
Следните операции за клиенти на каса ще се осъществяват в Касов център на БНБ на адрес София, ул. „Михаил Тенев” № 10:

- обмяна на български банкноти и монети и замяна на повредени български банкноти.
- сделки за покупко/продажба на евро.
Таксите за сейфове в Обществен трезор на БНБ, за издаване на справки от Централен кредитен регистър и за издаване на справки от Регистър на банковите сметки и сейфове могат да се заплащат по сметка:

Българска народна банка
IBAN: BG40BNBG9661 1000 0661 23
BIC: BNBGBGSD.

Отмяната на това ограничение ще бъде отразенo на интернет страницата на БНБ."

• roca и Феникс харесват това

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни