Към съдържанието

Снимка

Сравнение на количеството реализирани Княжески/Царски злата спрямо Княжески 5-левки над АУ58

19 отговора на тази тема

#1 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 11:14

Аз лично мисля,че напоследък продадените в каяество злата от 1894 и 1912г са продадени повече отколкото качествени 5-ки. Искам Вашето мнение по въпроса. Под качествени 5-ки разбирам над ау 58 качество.Като продажби разбирам в световен мащаб или ако не друго поне европейски, включая и Швейцария.

Забелязвам тенденция на продажби на качествени 5-ки по западните аукциони на цени непропорционални към тези на златните. Моля, да бъда коригиран, оборен или да получа мнение от тези,които мислят,че имат мнение по въпроса. Осъзнавам,че това даже би била нова тема тук, така,че оставям на РОКА да определи това. Мерси.

• Феникс и Гаврилов харесват това

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#2 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .
    Сръбски сребърни монети в период 1875-1915 година .
    Любими монети карето Княжески петолевки и 5 динара 1879/1904 година .

Публикувано 03 май 2020 - 12:31

Аз лично мисля,че напоследък продадените в каяество злата от 1894 и 1912г са продадени повече отколкото качествени 5-ки. Искам Вашето мнение по въпроса. Под качествени 5-ки разбирам над ау 58 качество.Като продажби разбирам в световен мащаб или ако не друго поне европейски, включая и Швейцария.

Забелязвам тенденция на продажби на качествени 5-ки по западните аукциони на цени непропорционални към тези на златните. Моля, да бъда коригиран, оборен или да получа мнение от тези,които мислят,че имат мнение по въпроса. Осъзнавам,че това даже би била нова тема тук, така,че оставям на РОКА да определи това. Мерси.

Вашето мнение е предпоставка за създаването на една интересна и полезна тема и точно заради тази тенденция която се забелязва съм решил да се концентрирам само във високото качество , което и аз определям от АУ 58 и нагоре . 

Аз съм обикновен човек живеещ и работещ в България към днешна дата , бачкатор с годишен доход от порядъка на 20 000 лв.

За хобито си свързано с монетите ресурса ми е строго определен - отделям около 3 000 - 5 000 лв. годишно .

Имам ангажименти със закупуването на монети от колеги , от които купувам с години и те ще приключат може би , живот и здраве наесен и оттам нататък съм решил да се концентрирам не само в качеството , но и към определени позиции - Карето петолевки и златната емисия 1894 година всички номинали - за столевката с тези доходи доста ще трябва да почакам    :D

Защо вмятам своите доходи . Защото според мен , цените се вдигат от търговете на запад/което всъщност е нещо добро/ и главен фактор са по-високите доходи на обикновения човек там . 

Имам познати , които купуват и от България - но тук "бачкатора"няма думата предвид дохода си . 

С този мой доход нещата изгледат така за тези позиции , които споменах : 1-5 монети на година и до там .

Това е моето скромно лично мнение и виждане по въпроса , с което не ангажирам никой , просто се включвам в дискусията .

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8510 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 01:44

Аз също смятам, че на чуждите аукциони (доколкото ги следя, защото не ги следя на 100 %) последните 1-2 години сякаш реализираните в по-високо качество злата отколкото 5-левки. Но това за аукциони. Все пак има доста сделки и извън аукционите :)

#4 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 03 май 2020 - 04:34

Аз следя западните аукциони от 2015 насам и споделям същото мнение, че златата от 1894 и 1912 (не коментирам качеството а само количеството на монетите) са поне два пъти повече отколкото качествени 5 левки. В интерес на истината качествена 5 левка от 1884 и 1892 с грейд МС61 и нагоре поне аз не съм засичал последните две години. Имаше преди време в един шведски аукцион/онлайншоп качественни 5 левки от 1884 и 92, но на аукциони не съм засичал. Най-често се появяват 5 лв 1894 с грейдове АУ58 и МС61. Дали е тенденция незнам, но може да стане. За мен е тенденция когато се разглежда поне 10годишен период, примерно 2010-2020.
  • Феникс харесва това

#5 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 04:56

Емо, имаше наскоро и две 5ки 1885г продадени за много висока цена, едната беше мс63+ В Швейцария, другата беше мисля,че беше в Гърция. Там грейда не го помня (не че се интересувам от етикетчето, но мисля, че зa всеки тук ще е по-лесно да се сети,какво имам предвид). Почвам да си вадя извода,че базирайки се на чуждите аукциони, хубава 5ка излиза със същата рядкост, както примерно 10-че с голямата буза в каквото и да е качество или 100ка златна в качество примерно поне от това,което описах оригинална 1912 или 1894 в МС.Внимание според мен заслужават и позиции като 1 и 2 лв 1891, както и 1894г, които също много трудно излизат по външни аукциони. Аз лично бих искал да се осъществяват такива сделки за такива монети в България, но предвид високите цени на подобните монети у нас по аукцион.бг, разбирам,защо те излизат там и се плащат комисиони на немците или австрийците. 

А инъче, ако трябва да коментирам сайта аукцион.бг то там позициите не са на реални цени. Това не е аукцион в реалния смисъл. Залагаш една монета с дебела цена и я чакаш 3 години да ти предложи нещо някой и да я свалиш уж като продадена. Да не говорим, как може да се симулират продажби, да се правят точки и да се показват после уж “осъществените продажби”. Това у нас е по-скоро предлагане на стока тип ебей, но както в една тема се разискваше, не може да се прави никакъв паралел.Да, има елемента на наддаване за дадена позиция, но е възможно да си спасиш монетата залагайки много висока цена.

• Гаврилов харесва това

#6 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 05:59

Колеги , 

Споделям снимки на грейдвани Княжески петолевки с достигнати или със старт цени при липса на наддаване из западните аукциони/цените са без комисионни и т.н ./

Снимките ги имам , защото съм си правил една папка специално за петолевките на запад . 

Описал съм крайна дата на търга, грейд и цена - името на файла под всяка снимка / би било редно да са видими като ги кача / 

P.S - Данните се виждат на пълна версия и на стационарен комп или лаптоп като приближите мишката към дадена снимка се вижда резултата като наименование на файла .

- На снимките монетите са сертифицирани - забелязвал съм голи монети да достигат също доста високи цени 

Прикачени файлове

• roca, ivaningbg, Ford Prefect и още 1 харесват това

#7 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 07:34

Ето и снимки със цени и дати на голи монети - цените са достигнатите без комисионните и т.н 

-  5 Лева 1884 - 38’000 CZK  или 2720 лв.  05.12.2015

-  5 Лева 1885 - 1’100 EUR  10.12.2017 

-  5 Лева 1892 - 600 CHF     06.09.2014 

-  5 Лева 1894 - 950 EUR     29.05.2015

P.S. - По памет най-добрата петолевка , която съм виждал аз лично да се продава online през последните 10 години беше гола монета 5 Лева 1884 през 2016 в Аукциона за 1440 лв. Уникална монета с преливаща синкава патина и релеф убиец , за жалост не пазя снимки .

Прикачени файлове

• roca харесва това

#8 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 07:48

Колеги , 

Споделям снимки на грейдвани Княжески петолевки с достигнати или със старт цени при липса на наддаване из западните аукциони/цените са без комисионни и т.н ./

Снимките ги имам , защото съм си правил една папка специално за петолевките на запад . 

Описал съм крайна дата на търга, грейд и цена - името на файла под всяка снимка / би било редно да са видими като ги кача / 

P.S - Данните се виждат на пълна версия и на стационарен комп или лаптоп като приближите мишката към дадена снимка се вижда резултата като наименование на файла .

- На снимките монетите са сертифицирани - забелязвал съм голи монети да достигат също доста високи цени 

Да, това са част от монетите за които и Ванката говори, най вече от гръцки и швейцарски аукциони. Тези от колекцията на Лиснер, които си качил не трябва изобщо да се взимат напредвид, защото при тях говорим за единични монети. Като изключиш монетите на Лиснер и всички от 1894, останалото са единични монети на много високи цени. Тоест примерите подкрепят наблюденията, че 5 левки без 1894 се появяват по-рядко в качество отколкото златните монети.

• Феникс харесва това

#9 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 07:51

Ето и снимки със цени и дати на голи монети - цените са достигнатите без комисионните и т.н
- 5 Лева 1884 - 38’000 CZK или 2720 лв. 05.12.2015
- 5 Лева 1885 - 1’100 EUR 10.12.2017
- 5 Лева 1892 - 600 CHF 06.09.2014
- 5 Лева 1894 - 950 EUR 29.05.2015

Голата монета е блага работа! Радост за окото и за ръката! Обаче, писано е вече, на тези снимки не трябва да се вярва. Пипат ги. От чужбина предпочитам монети в кутийка, защото рекламацията и връщането са много трудна работа.
  • Гаврилов харесва това

#10 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 08:25

Голата монета е блага работа! Радост за окото и за ръката! Обаче, писано е вече, на тези снимки не трябва да се вярва. Пипат ги. От чужбина предпочитам монети в кутийка, защото рекламацията и връщането са много трудна работа.

Леле майкоппп, ако знаеш на запад онези кви фотографи—факири имат, и колко хора познавам са плакали от това, щото са разчитали на кутийката... в поста на феникс има и онзи жетон—измама само с главата на Фердинанд от жетона на 5лв 1892г и като знам после купувачът как рева след покупката от Махо и Хлапович.....оле майко.

• kaliman харесва това

#11 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 08:28

Колеги , 

Кво излиза,че 1884 и 1892 в мс скоро не са излизали,а тези дето са без тези на Листнер, са или ау58 или мс61 с опропастено около номинала поле и отвратителна визия.

• kaliman и Гаврилов харесват това

#12 Ford Prefect

Ford Prefect
  • Напреднали
  • 1152 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 08:43

Леле майкоппп, ако знаеш на запад онези кви фотографи—факири имат, и колко хора познавам са плакали от това, щото са разчитали на кутийката... в поста на феникс има и онзи жетон—измама само с главата на Фердинанд от жетона на 5лв 1892г и като знам после купувачът как рева след покупката от Махо и Хлапович.....оле майко.

Би ли посочил жетонът-измама? Не знам дали гледам точните снимки, че Феникс качи доста...

#13 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 08:48

This piece represents one of the first one-sided proposals of 5 Leva in Kremnitz., PCGS slab., SP 62 BN  11’000 EUR  16.11.2013  Macho & Chlapovič  

Прикачени файлове

#14 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 08:56

This piece represents one of the first one-sided proposals of 5 Leva in Kremnitz., PCGS slab., SP 62 BN  11’000 EUR  16.11.2013  Macho & Chlapovič  

Точно тази. Я се поинтересувайте за крайната цена тогава? Кой си измисли тогава,че е спесимен от тия словаци...11 бона тогава с 17% комисион....купувачът още скимти от измамата на доставчика.

• kaliman харесва това

#15 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 03 май 2020 - 09:08

С две думи : И според мен Княжеските петолевки /изключвам 1894/ излизат по-рядко във качество за продажба спрямо златата / даже 1884 и 1892 въобще не излизат   затова  закономерно и цените са високи - то просто ги Няма / 

#16 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 643 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 04 май 2020 - 07:06

А защо изобщо трябва да се сравняват златата с петолевките? Те са несравними по принцип и откъм рядкост, и откъм качество, а и откъм колекционерски интерес в България и в чужбина? Има много хора, българи, които не събират като цяло България, но купуват златата и 1916, аз имам поне 3-4 такива клиенти!

• citizen харесва това

#17 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:

Публикувано 04 май 2020 - 07:27

А защо изобщо трябва да се сравняват златата с петолевките? Те са несравними по принцип и откъм рядкост, и откъм качество, а и откъм колекционерски интерес в България и в чужбина? Има много хора, българи, които не събират като цяло България, но купуват златата и 1916, аз имам поне 3-4 такива клиенти!

Това е твое мнение , може и да си прав , че няма смисъл за сравнение между злата и петолевки и че интереса при петолевките е по-слаб или никакъв - но аз не мисля , така . 

Например 5 Лева 1884 и 5 Лева 1892 в грейд MS 61 и дай боже нагоре да излезе нещо за продан според мен са едни от най-редките и скъпи  БГ монети , нищо че не са златни и нищо че не са от емблематичната 1916 , но аз с моите мижави доходи мога само да си гледам .

#18 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 643 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 04 май 2020 - 07:32

Не съм казал, че интересът при петолевките е никакъв, моля не ми преиначавай думите! Интересът при петолевките е голям и достатъчен, той е такъв и от колеги в чужбина, които събират талеров тип монети, а и монети латински съюз. Просто несъизмерим е тиражът 2500/5000 бройки при столевките на Фердинанд с тираж над милион, затова според мен не бива да се правят генерализации и да се слага нещо под общ знаменател по-голямо, по-малко търсене и пр. Пак повтарям пазарът е динамична структура, а още повече на луксозни стоки, каквито са монетите!

• citizen, kaliman и Феникс харесват това

#19 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 404 Мнения:

Публикувано 04 май 2020 - 09:33

Аз си позволих да направя този паралел, за да има някакъв репер. Естествено откъм тираж не могат да се сравняват монетите, но има показатели, според които доста добре могат да се сравняват: наличие към момента на пазара, количество излезли през последните няколко години, рядкост в определено качество и др. Това,че 5те са с милиони отсечени, не ни кара да ги сравняваме с 50лв 1940г, нали? Аз като съм ходил на запад по сбирки (Берлин, Мюнхен, Хановер и др.) не съм забелязазал чак толкова голям наплив на колекционери от германия примерно към нашите монети. Но това е друга тема.

#20 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 736 Мнения:

Публикувано 04 май 2020 - 10:19

Кво излиза,че 1884 и 1892 в мс скоро не са излизали,а тези дето са без тези на Листнер, са или ау58 или мс61 с опропастено около номинала поле и отвратителна визия.

За снимките и фотошопа и аз подкрепям мнението на ivaningbg, защото и аз хапнах едно дърво с 5 левка, която на снимки беше супер, на живо съвсем друго нещо с дълбоки драскотини, които бяха ретуширани със фотошоп. Все пак успях да върна монетата и да си получа парите обратно.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни