Към съдържанието

Снимка

1лв от 1894г

6 replies to this topic

#1 levterov_82

levterov_82
  • Потребители
  • 2 Мнения:

Публикувано 20 май 2020 - 01:00

Здравейте и простете ако въпросът ми е лаишки.

Днес попаднах на 2 монетки от 1 лв от 1894 година, цената за двете беше 16лв. Аз разбира се ги купих, защото си помислих че на тази цена дори да са реплики не е голяма загуба. Претеглих ги на везничка и всяка от тях тежи по около 4.87 грама, по каталог трябва да са 5 грама, но все пак са били монети в обръщение и е нормално да са по-леки. Ликът на Фердинант е обърнат на 180 градуса спрямо номинала, но мисля че и това енормално. Прикачам ги за да може да ги видите.

Та въпросът ми е реплики ли са или просто толкова си струват?

Питам защото такива монетки в подобно качество съм виждал да стигат до 70-80 лв.

Прикачени файлове

Иван Левтеров

#2 edin

edin

edin

• Напреднали
  • 1139 Мнения:

Публикувано 20 май 2020 - 01:10

Днес попаднах на 2 монетки от 1 лв от 1894 година, цената за двете беше 16лв. Аз разбира се ги купих, защото си помислих че на тази цена дори да са реплики не е голяма загуба. Претеглих ги на везничка и всяка от тях тежи по около 4.87 грама, по каталог трябва да са 5 грама, но все пак са били монети в обръщение и е нормално да са по-леки. Ликът на Фердинант е обърнат на 180 градуса спрямо номинала, но мисля че и това енормално. Прикачам ги за да може да ги видите.

Питам защото такива монетки в подобно качество съм виждал да стигат до 70-80 лв.

в това качество едва ли някой би направил реплики - реплики на масови монети  се правят във супер високо качество, а тези са за материал.

цената им е = на цената на среброто в тях, т.е. 5 грама бруто тегло  х 0,835/това е пробата на среброто в тях/ = 4,175 грама чисто сребро.

към днешна дата цената на 1 грам сребро е 1,01 лев за грам /официален курс/

прекупвачите го изкупуват по 70 ст за грам

това, че си виждал в такова качество на цени 70-80 лева, не означава, че има реализирани ефективни и истински сделки на тези цени - ако има сделка то или някой хептен неграмотник се е излъгал, или няколко човека са в комбина, та дано някой лапне въдицата ;)

• roca, ivaningbg and nex.oc like this

#3 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 210 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .

Публикувано 20 май 2020 - 01:52

Здравей . Реплики и ментета при сребърните монети в периода 1882-1937 съм срещал само при карето Княжески петолевки и емблематичната сребърна емисия 1916 година и те се разпознават за сега изключително лесно от автентичните по много показатели и в изображенията и детайлите и в тегло и надпис или липса на такъв по гурта , а и те би трябвало да си се предлагат като реплики и т.н. да не задълбавам . 

Монетите от снимките са на прост език казано - Неколекционни или както много колеги казват шайби или материал - не си платил , кой знае колко над 5 лв. за брой - все пак са монети , а не парче сребро , та нищо фатално , всеки е започнал отнякъде , включително и аз  :)

Занапред се консултирай с познат , запознат с тематиката или ако нямаш такъв се допитвай до форума , когато решиш да купуваш и си харесал нещо :)

За сребърни монети с номинал 1 Лев/ в периода , изключвам разбира се 1916 :) /  и в такова състояние  над 5-6лв. за брой не си заслужава да се дава , а и въобще според мен няма смисъл да се набиват каквито и да е пари в монети с подобно качество - и пак казвам все пак всеки е започнал отнякъде :)

Поздрави !

#4 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 345 Мнения:

Публикувано 20 май 2020 - 02:32

Монетите са толкова износени,че главата на Ферди седи като насапунисана. Добре е,че си ги взел максимум на тези пари.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#5 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 703 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 20 май 2020 - 02:53

Вече ти отговориха колегите по долу, аз само ще добавя че монетите в подобно състояние би трябвало само за материал да се купуват, тоест колкото е среброто в монетата. 4-5лв на монета максимум.

#6 levterov_82

levterov_82
  • Потребители
  • 2 Мнения:

Публикувано 20 май 2020 - 03:54

Благодаря много за отговорите, колеги!

Аз все още навлизам в тази материя, така че всичко което споделихте ми е много от полза.

Иван Левтеров

#7 Gimmeadollar

Gimmeadollar
  • Напреднали
  • 665 Мнения:

Публикувано 21 май 2020 - 09:08

Къде си виждал с такова качество за 70-80лв да не купуваме от там? Цената реално е колкото на среброто или едно два пъти това, което си дал. Въобще толкова захабени що си давате парите за тях?

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни