Към съдържанието

Снимка

Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев

9 replies to this topic

#1 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 05:14

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

4 юни 2020 г.

Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев. На 4 юни 1880 г. е обнародван и влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България.

С този закон се създава националната парична единица „лев“, разделен на сто части – „стотинки“, и се определят теглото, металното съдържание и изображенията на българските монети. От деня на обнародване на закона всички правителствени и общински институции в България, както и частните лица, са задължени да приемат левове и стотинки и да издават документи за парични операции със суми в левове и стотинки.

Факсимиле на обнародвания Закон за правото на рязане на монети в Княжество България може да бъде видяно тук.

Допълнителна информация за историята на българския лев може да бъде прочетена тук.

Закон за правото на рязане на монети в Княжество България Изтегли
Факсимиле на Закона за правото на рязане на монети в Княжество България Изтегли
История на българския лев Изтегли

Източник: сайт на БНБ

• edin, roca, geleznia1 and 3 others like this

#2 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 05:26

Странно е това, че вместо тази година да емитират два-та златни български лева са я оставили чак 2022 г. Единственото логично обяснение е, че 2023 г. може би ще ни приемат в еврозоната и затова така са решили...

П.П.

Сега погледнах, че златният български лев е емитиран през 2002 г. така, че това е по-логичната причина да я емитират през 2022 г.

Този пост е редактиран от Niki: 04 юни 2020 - 05:51

#3 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 629 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 04 юни 2020 - 08:25

Съвсем скоро като влезем в еврозоната българският лев ще е вече история :).

#4 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 08:36

Съвсем скоро като влезем в еврозоната българският лев ще е вече история :).

То отдавна трябваше да сме там...

#5 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 703 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 08:50

https://btvnovinite....rskija-lev.html

• edin and roca like this

#6 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 373 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 08:21

Дано не влезем никога в тази Еврозона.

• Феникс likes this

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#7 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 629 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 05 юни 2020 - 11:21

Дано не влезем никога в тази Еврозона.

Защо, какви са ти аргументите като човек, живеещ дълго време в страна с еврото?

#8 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 782 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 01:28

За протокола и аз съм против влизането в еврозоната-по мое мнение цените ще хвръкнат нагоре.Имам и други аргументи но тук не му е мястото.

#9 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 721 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 05 юни 2020 - 02:14

Защо, какви са ти аргументите като човек, живеещ дълго време в страна с еврото?

Най вероятно, защото ще намалее покупателната способност в България. Тя не че и сега е много висока, но след въвеждане на евро в България ще стане още по сложно. А заплатите едва ли ще се изравнят с тези от Еврозоната. В интерес на истината аз лично също не виждам смисъл от въвеждане на еврото в България, но ако икономисти тук нека да кажат и те нещо.

#10 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 373 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 04:33

И аз имам мнение, но едва лие тук темата. Аз помня, когато обмених последните си ДМ в банката за еврото и помня,колко много въздишаха и въздишат и до днес германците. Отделно Баварците, като република с особен статут тогажа казаха,че не искат да се присъединяват и т.н. Имам клиенти и в Чехия и Словакия и съм свидетел,как едните още се присмиват да другите (Чехите на словаците). А като гледам в момента тая тъпа французойка, какви ги върши след смяната на Марио Драги и заливат пазара с пари ссамо с цел да има развитие в Средиземноморските държави, а ония само си цоцат и не им пука за Холандия, Германи, Австрия и Финландия. А като си спомня, какво трябваше да направят всички държави , когато Гърция остана на дъното....Всички трябваше да я спасяват, но само тези от Еврозоната. Словения тъкмо се беше присъединила , след това СЛовакия и после Естония. Естонците получиха от ЕЦБ 220 мил. Евро, Словаците 160 и т.н. И накрая всички трябваше да ги дарят на Гърция на куп и нищо не им остана. А гърците им се изсмяха. Цените в Германия се вдигнаха почти двойно навремето през 2001г. А ако сега се окаже,че много от така наречените зомби фирми само за взимали кредити в Евро в южните държави, може да се окаже,че на паязара има много хартия, а на среща нищо. СЛедва една хиперинфлация. Един факт не може да ми избяга напоследък от главата: Знаете ли еврото спрямо златото от въвеждането си през 2001г с колко % се е обезценило???С цели 82%!!! Еврото е само опит да се направи контра игра на долара, но в Европа има много държави, които са в Ежрозоната и даже почти никога не са спазвали критериите на Маастрихт. А нас ни сочат с пръст, потупкват ни по рамото и ни казват, още да се напънем. Почвам да се убеждавам,че Поляците, Унгариците, Чехите, Шведите и Датчаните не са толкоз прости. Дания е от 20 години в чакалнята ЕРМ 2, е и? Никой не си прави илюзии,че Датчаните имат лоша икономика или страдат, само защото не са в Еврозоната. Ако в България се въведе Еврото, дано да е с възпитателна цел и да няма спекулации с цените. Ако се въведе у нас Еврото, какво ще стане с онзи ресерв от 23 милиарда Лева в БНБ - Въпрос зададен от Кольо Паръмов и много уместен за мен.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни