Към съдържанието

Снимка

Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев

10 отговора на тази тема

#1 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 814 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 05:14

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

4 юни 2020 г.

Днес се навършват 140 години от създаването на българския лев. На 4 юни 1880 г. е обнародван и влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България.

С този закон се създава националната парична единица „лев“, разделен на сто части – „стотинки“, и се определят теглото, металното съдържание и изображенията на българските монети. От деня на обнародване на закона всички правителствени и общински институции в България, както и частните лица, са задължени да приемат левове и стотинки и да издават документи за парични операции със суми в левове и стотинки.

Факсимиле на обнародвания Закон за правото на рязане на монети в Княжество България може да бъде видяно тук.

Допълнителна информация за историята на българския лев може да бъде прочетена тук.

Закон за правото на рязане на монети в Княжество България Изтегли
Факсимиле на Закона за правото на рязане на монети в Княжество България Изтегли
История на българския лев Изтегли

Източник: сайт на БНБ

• edin, roca, geleznia1 и 3 други харесват това

#2 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 814 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 05:26

Странно е това, че вместо тази година да емитират два-та златни български лева са я оставили чак 2022 г. Единственото логично обяснение е, че 2023 г. може би ще ни приемат в еврозоната и затова така са решили...

П.П.

Сега погледнах, че златният български лев е емитиран през 2002 г. така, че това е по-логичната причина да я емитират през 2022 г.

Този пост е редактиран от Niki: 04 юни 2020 - 05:51

#3 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 768 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 04 юни 2020 - 08:25

Съвсем скоро като влезем в еврозоната българският лев ще е вече история :).

#4 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 814 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 08:36

Съвсем скоро като влезем в еврозоната българският лев ще е вече история :).

То отдавна трябваше да сме там...

#5 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 814 Мнения:

Публикувано 04 юни 2020 - 08:50

https://btvnovinite....rskija-lev.html

• edin и roca харесват това

#6 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 596 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 08:21

Дано не влезем никога в тази Еврозона.

• Феникс харесва това

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#7 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 768 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 05 юни 2020 - 11:21

Дано не влезем никога в тази Еврозона.

Защо, какви са ти аргументите като човек, живеещ дълго време в страна с еврото?

#8 geleznia1

geleznia1
  • Напреднали
  • 837 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 01:28

За протокола и аз съм против влизането в еврозоната-по мое мнение цените ще хвръкнат нагоре.Имам и други аргументи но тук не му е мястото.

#9 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 891 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 05 юни 2020 - 02:14

Защо, какви са ти аргументите като човек, живеещ дълго време в страна с еврото?

Най вероятно, защото ще намалее покупателната способност в България. Тя не че и сега е много висока, но след въвеждане на евро в България ще стане още по сложно. А заплатите едва ли ще се изравнят с тези от Еврозоната. В интерес на истината аз лично също не виждам смисъл от въвеждане на еврото в България, но ако икономисти тук нека да кажат и те нещо.

#10 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 596 Мнения:

Публикувано 05 юни 2020 - 04:33

И аз имам мнение, но едва лие тук темата. Аз помня, когато обмених последните си ДМ в банката за еврото и помня,колко много въздишаха и въздишат и до днес германците. Отделно Баварците, като република с особен статут тогажа казаха,че не искат да се присъединяват и т.н. Имам клиенти и в Чехия и Словакия и съм свидетел,как едните още се присмиват да другите (Чехите на словаците). А като гледам в момента тая тъпа французойка, какви ги върши след смяната на Марио Драги и заливат пазара с пари ссамо с цел да има развитие в Средиземноморските държави, а ония само си цоцат и не им пука за Холандия, Германи, Австрия и Финландия. А като си спомня, какво трябваше да направят всички държави , когато Гърция остана на дъното....Всички трябваше да я спасяват, но само тези от Еврозоната. Словения тъкмо се беше присъединила , след това СЛовакия и после Естония. Естонците получиха от ЕЦБ 220 мил. Евро, Словаците 160 и т.н. И накрая всички трябваше да ги дарят на Гърция на куп и нищо не им остана. А гърците им се изсмяха. Цените в Германия се вдигнаха почти двойно навремето през 2001г. А ако сега се окаже,че много от така наречените зомби фирми само за взимали кредити в Евро в южните държави, може да се окаже,че на паязара има много хартия, а на среща нищо. СЛедва една хиперинфлация. Един факт не може да ми избяга напоследък от главата: Знаете ли еврото спрямо златото от въвеждането си през 2001г с колко % се е обезценило???С цели 82%!!! Еврото е само опит да се направи контра игра на долара, но в Европа има много държави, които са в Ежрозоната и даже почти никога не са спазвали критериите на Маастрихт. А нас ни сочат с пръст, потупкват ни по рамото и ни казват, още да се напънем. Почвам да се убеждавам,че Поляците, Унгариците, Чехите, Шведите и Датчаните не са толкоз прости. Дания е от 20 години в чакалнята ЕРМ 2, е и? Никой не си прави илюзии,че Датчаните имат лоша икономика или страдат, само защото не са в Еврозоната. Ако в България се въведе Еврото, дано да е с възпитателна цел и да няма спекулации с цените. Ако се въведе у нас Еврото, какво ще стане с онзи ресерв от 23 милиарда Лева в БНБ - Въпрос зададен от Кольо Паръмов и много уместен за мен.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#11 Liky

Liky
  • Потребители
  • 65 Мнения:

Публикувано 01 септември 2020 - 02:24

Това са несвойствени притеснения, хайде да не се залъгваме и да ги смучем от пръстите. Причината е, че малко хора обичат промяната на нещо с което са свикнали. Много малко хора знаят изобщо как функционира да кажем валутния съвет в момента, а камоли да имат смислени доводи против такава промяна, но все пак който и да питаш ще е с много силно мнение по въпроса. Затова и бях против референдуми на тази тема, пари на вятъра щеше да бъде. Ако толкова се притеснявате, че ще скочат цените при приемане на еврото, ами започнете да продавате стока, който каквато може и каквато мисли че ще поскъпне. Аз например и в момента продавам доста, предимно китайски стоки и само ще се радвам ако другите вдигнат цените, защото ще продължа да продавам на сегашните, при които пак имам отлична печалба и ще убия пазара. Но не вярвам да има осезаемо покачване.

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни