Към съдържанието

Снимка

Пазари и базари

36 replies to this topic

#1 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 12:20

Здравейте колеги съфорумци,осмелих се да задам тема за писане и размисъл върху родните и европейски места където могат да се видят и купят така интересуващите ни монети и банкноти. Нека всеки по желание опише местата където е бил и даде оценка за качеството на пазара или базара.Благодаря предварително.
  • Феникс likes this

#2 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 04:42

Здравейте пак.Явно който пали фитила трябва да носи и бомбата. Ще ви опиша моите впечатления от мадридския пазар на монетата.Провежда се всяка неделя в центъра на Мадрид,на стария централен площад, където между другото през 1644 г.за последно в Мадрид са изгорили еретици на кладата. Представлява квадрат със страни долу горе по 100 м. направени като галерия и заети в неделите със маси ,където се търгуват всякакъв вид монети, банкноти, марки и медали.Масите са на брой около 100 и повече за да добиете представа за мащаба на пазара.Тук могат да се видят всякакви образи,например двойка на 90 годишни мъж и жена, сигурно собствениците на някой от многото нумизматични магазини около площада, които в неделите излизат да вземат въздух и между другото продават монети,типове с елеци и пури в устата приличащи на американски предприемачи от 60 те,българи,румънци, украинци за цвят и аромат (между другото източно европейците са по гъвкави от испанците),двама-трима надути руски империалисти ,които продават много скъпо,стари достолепни господа които говорят на вие и много други персонажи.Предимно се търгуват испански монети от всякакъв тип(имат много),римски,келтски и картагенски монети също и свободно(предполагам че имат лиценз за продажба).Български монети не са много търсени, освен ако не са сребърни или златни и като цяло предлагането е по високо от купуването.Също се предлагат много португалски и английски монети, също от Южна Америка. Казват ,че това е най-големият пазар на монети в европа, но аз не съм много сигурен. Оценката ми по шестобалната система е 5+.
  • ivaningbg, Феникс and Гаврилов like this

#3 Duran

Duran
  • Потребители
  • 19 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:04

Банкноти български срещат ли се и цените как са общо казано?

#4 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:11

цените на банкнотите ли или цените на кое не разбрах

#5 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .
    Сръбски сребърни монети в период 1875-1915 година .
    Любими монети карето Княжески петолевки и 5 динара 1879/1904 година .

Публикувано 06 юни 2020 - 06:22

Здравейте пак.Явно който пали фитила трябва да носи и бомбата. Ще ви опиша моите впечатления от мадридския пазар на монетата.Провежда се всяка неделя в центъра на Мадрид,на стария централен площад, където между другото през 1644 г.за последно в Мадрид са изгорили еретици на кладата. Представлява квадрат със страни долу горе по 100 м. направени като галерия и заети в неделите със маси ,където се търгуват всякакъв вид монети, банкноти, марки и медали.Масите са на брой около 100 и повече за да добиете представа за мащаба на пазара.Тук могат да се видят всякакви образи,например двойка на 90 годишни мъж и жена, сигурно собствениците на някой от многото нумизматични магазини около площада, които в неделите излизат да вземат въздух и между другото продават монети,типове с елеци и пури в устата приличащи на американски предприемачи от 60 те,българи,румънци, украинци за цвят и аромат (между другото източно европейците са по гъвкави от испанците),двама-трима надути руски империалисти ,които продават много скъпо,стари достолепни господа които говорят на вие и много други персонажи.Предимно се търгуват испански монети от всякакъв тип(имат много),римски,келтски и картагенски монети също и свободно(предполагам че имат лиценз за продажба).Български монети не са много търсени, освен ако не са сребърни или златни и като цяло предлагането е по високо от купуването.Също се предлагат много португалски и английски монети, също от Южна Америка. Казват ,че това е най-големият пазар на монети в европа, но аз не съм много сигурен. Оценката ми по шестобалната система е 5+.

На мен темата ти ми е интересна , но по скоро ще бъда четящ отколкото споделящ опит за пазари и базари в страната и по света . И въпреки , че не мога да помогна , кой знае колко ще напиша и аз някой ред общи приказки . 

Намирал съм време и съм обикалял из цяла България , за жалост визитите не са ми били с нумизматични цели , а в съвсем друг аспект и не съм посещавал  сбирките които провеждат колегите по краища като София , Пловдив , Варна , Велико Търново и т.н по моят край Пазарджишкият няма никакви нумизматични сбирки даже има и тема създадена за нумизматичните сбирки във форума може да я разгледаш . Аз лично в България не знам да има специализиран пазар или базар свързан специално с продажби свързани с нумизматика , бонистика или филателия - може би фактор при нас играе и закона за културно наследство и ценности приет през 2009 ако не се лъжа , фактор са и мижавите доходи на обикновенният човек , какъвто съм и аз - хората работят предимно за смешни пари в порядъка на 500 - 1 500 лв. та с тези доходи човек семейство ли да гледа , дом ли да прави , живота да си живеее ли , че и хоби да има . Това е една от основните причина голяма част от хората да нямат каквото и да е хоби . Дори да имаше специализирани пазари и магазини за нумизматика и бонистика у нас пак ще бъдат посещевани от ограничен и подбран кръг от хора , те и затова част от колегите споделят че колекционирането на монети е скъпо удоволствие , на банкноти  още повече като главната причина при банкнотите е много по трудното им съхранение и съответно космическите цени за доста позиции и не само цената , а и оцелелите бройки са нищожно малко и т.н да не задълбавам .

Пиша неща извън темата , но все пак темата е в раздел чат .

В България си имаме БНБ , която пуска по няколко монети на година , аз лично чак тази година започнах да си взимам от там монети и отчитам това като грешка , че досега не съм си взимал монети от там . Вече съм си набавил определени тематики и съм решил не всичко но повечето тематики които са ми интересни да си ги закупя през идната една , две години , че като ги гледам тези европейски зони и предполагаемото приемане на еврото - нещата не ми изглежда да стават по-добре 

и колкото и черногледо да звучи смятам , че България я чака не тежка година , а тежка петилетка направо . Въпреки скромните си 30-тина години , бачкам от 16 годишен и на мен вече ми писна да се подиграват с мен и с голяма част от народа , та държавата за мен е по-скоро мащеха , отколкото майка , но седя още тук и аз като врабчетата , както има един лаф . 

Като изключим БНБ си имаме няколко онлайн платформи тип продавалници , които колкото и да коментираме и критикуваме , според мен е добре , че ги има въобще . Човек трябва да оценява и малкото . Иначе предполагам , че по всички краища на България има битаци , както и по моя и там има по някоя и друга сергия с монети - които аз лично не препоръчвам на никой . 

#6 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:33

Ами то и аз със изключение на пазара в мадрид съм ходил само на тоя пред Александър Невски,така че също не съм много запознат.Колкото до въпроса за бедни и богати имат 500 лева за айфон, пък нямат 10 лв за книга или монета.

• Гаврилов likes this

#7 Panayotov

Panayotov

Профил Panayotov в auction.bg

• Напреднали
  • 629 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 06 юни 2020 - 06:42

https://www.numismata.de/en/

#8 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 629 Мнения:
  • Interests:Български монети от Княжество България. Покупко-продажба на съвременни златни и сребърни български, чужди, и инвестиционни монети. Продажба на сертифицирани български монети в качество. Професионална оценка и консултация. За контакт на ЛС.

Публикувано 06 юни 2020 - 06:43

https://www.veronafil.it/

#9 Duran

Duran
  • Потребители
  • 19 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:44

цените на банкнотите ли или цените на кое не разбрах

Банкноти 

#10 Феникс

Феникс
  • Напреднали
  • 225 Мнения:
  • Interests:Български сребърни монети в период 1882-1937 година .
    Сръбски сребърни монети в период 1875-1915 година .
    Любими монети карето Княжески петолевки и 5 динара 1879/1904 година .

Публикувано 06 юни 2020 - 06:45

Ами то и аз със изключение на пазара в мадрид съм ходил само на тоя пред Александър Невски,така че също не съм много запознат.Колкото до въпроса за бедни и богати имат 500 лева за айфон, пък нямат 10 лв за книга или монета.

Прав си в сравнението си . Аз съм постоянно сред хората , не съм някакъв човек седящ по-цял ден зад клавиатурата и компа водя доста активен начин на живот и доста добре виждам , че човечността като цяло умира , оттам много хора нямат никаква стойност , принципи и морал - че даже не знаят и какво означават тези думи . 

Купуват не само айфони и тем подобни други техники на изплащане или със заеми , ами и коли за по 10 - 20 хиляди лева , само и само да се издигнат в очите на слепите и да се харесат на околните . 

Няма да коментирам повече в темата , че само я разводнявам и се отклонявам от въпросите ти . Ще си чета . 

Поздрави , жив и здрав !

#11 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 629 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:46

Битакът в Мюнхен - всяка събота. Пазарите във Виена - събота и неделя. Пазарът в Атина - Монастираки, Тисио, Плака, Елеона, пазарът на Пирея - всяка събота и най-вече неделя. Битакът на Милано покрай реката, пазарът в Рим Порта Порезе - всяка неделя. Горните линкове за Германия и Италия са специализирани сбирки за монети, тип шоу. Те имат международен характер и са за експерти и хора с тесни интереси и познания, а не за лаиците, посещаващи тържища тип битаци, които изброих в този пост.

#12 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 06:59

Казано обобщено, конгресите и нумизматичните форуми за паралиите а битаците за цървулите :)

#13 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 629 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 07:01

Казано обобщено, конгресите и нумизматичните форуми за паралиите а битаците за цървулите :)

По-скоро продавачите на нумизматичните професионални сбирки продават много, много скъпо..., идват с големите балтии, все пак само сергията им за два дни струва 3-4000 евро, трудно се прави марж там. Интернет е много по-добър вариант, поне според мен.

#14 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 06 юни 2020 - 07:06

В отговор на колегата Duran не видях много български банкноти да се продават имаше серията 1 -20 лева 1974 на по 0.50 цента парчето и друго което видях бяха банкноти от 1951 по 1 евро без значение от номинала.

• Duran likes this

#15 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 721 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 06 юни 2020 - 10:29

Като цяло се утвърди тенденцията за онлайн търговията както каза колегата Панайотов. Въпреки че в почти всички западни страни все още съществуват специализирани търговци и магазини, както и различни изложения и конгреси, в последните 10 години все повече се продава онлайн по най-различни аукциони. Има няколко платформи само за банкноти, монети и медали като numisbids.com или sixbid.com, където най-сериозните и големи търговци на монети си обявяват стоката. По пазари и базари е по-скоро за начинаещи колекционери където качеството на монетите е под средното ниво и цените все още нормални. Като цяло нумизматиката е скъпо хоби и вероятноста да намериш отлична и запазена монета на някой пазар е минимална. Иначе в Германия, където аз живея има и специализирани срещи и продажби само между колекционери почти във всеки град. 

• Феникс likes this

#16 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8472 Мнения:

Публикувано 07 юни 2020 - 01:13

Първо доста важно е каква е целта за покупка и търсене. Т.е. Търсим там някакви монети, без значение какво качество и без значение дали струват повече от търсеното им, но на нас ни харесват и си правим някаква сбирка (която обикновено се оказва и че не струва нищо, заради твърде ниските и позиции) или търсим конкретно качество във конкретна сфера.

Примерно ако типа на Мадридският наподобява този на Александър Невски, то там рядко може да излезе нещо което да струва повече от търсената му цена...и рядко би било и колекционерско. Там насочеността е по скоро туристическа. Нумизматичните сбирки като в Търново и София са нещо друго - там повече хора много добре знаят какво продават и на каква цена и в какво качество. Да вероятно е да с по-висока търсена цена, но според мен при интерес винаги може да се спазари.

Линковете, който пусна колегата Панайотов пък са за световни изложения, които се провеждат веднъж годишно и да масите са скъпи, обикновено се показват по-високи позиции и нормално да са с високи цени, което в никакъв случай не значи че няма и българи които ги посещават и пазаруват от там, а дори и такива който продават

Та от това какво ще търсим, следва и отговора къде ще го търсим.

Не че на битака е невъзможно да излезе нещо много добро, (примерно при часовниците, понякога излизат много добри неща на Малашевци...е не Ролекси, но в интерес на истината Тисоти и Радо-та съм виждал, естествено неработещи) но шансовете не бих казал, че са големи.

#17 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 07 юни 2020 - 04:17

Здравейте колеги,струва ми се че предметът на темата се разми доста.Идеята беше да се сподели: бях там и там ,видях това и това,хареса ми това и онова не! С  цялото ми уважение отидохме на : ама ти си отишъл незнам къде да търсиш нещо евтино.Колкото до битаците,ами аз не съм наследил вече направена колекция за да  я допълвам от световноизвестни тръжни къщи,започнал съм от битаците.А и къде се се загуби романтиката така важна за колекционерството от всякакъв тип,да заровиш пръсти в купа от всякакви монети,да усетиш есенцията и миризмата на пазара.Евтините колекции са за малки хора,а те се задоволяват с малко.

#18 Panayotov

Panayotov

• Напреднали
  • 629 Мнения:

Публикувано 07 юни 2020 - 04:51

Колега, това не е форум за романтика и за поетични излияния и пътеписи... или аз бъркам? Ако тръгна да ти разправям лични впечатления и случки по всички битаци, пазари и сбирки по света, няма да ми стигне форума като пространство!

#19 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8472 Мнения:

Публикувано 07 юни 2020 - 05:04

Еми не, бъркаш, защото се опитвам да ти обясня, че трябва да дефинираме това понятие Колекция. Много хора, който имат просто някакви сбирки, тип 300 монети от всякакви държави и наричат това колекция. То ще стане колекция при 2 условия: да дефинираме максимално кратък времеви диапазон и цел (примерно Княжество и Княжество и Царство България). Защо максимално кратък - ами за да ограничим бройката на това което ще търсим. При 100 % от случаите, колкото и пари да имаме ние едва ли ще направим пълна колекция, но има шанс да я направим максимално запълнена и да ни липсват 3 позиции примерно. Ако ще събираме само България и ще включим Соц-а плюс БНБ, най-вероятно за същият период на колекциониране ще ни липсват 150 позиции.

Второто условие ни е Качество...т.е. винаги да се стремим към по-добро качество.

И точно тука има много голямо значение мястото.

Естествено че мога да ти кажа как е примерно на Нумизмата, ама това помага ли ти, ако ти няма да се целиш към това което се предлага на Нумизмата като качество?

А тази романтика със купата, в която ще заравящ пръсти на 99,99 % гарантира че си заровил пръсти в кутия със скрап , тъй като тези монети най-вероятно ще са достатъчно надраскани за да са колекционни

#20 valentinkol

valentinkol
  • Потребители
  • 16 Мнения:

Публикувано 07 юни 2020 - 05:40

Ами както виждам темата се изчерпа.Закриваме.

Нов Отговор

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни