Към съдържанието

Снимка

Пукната капсула на юбилейна монета от БНБ

• Заключена тема Тази тема е заключена
93 отговора на тази тема

#1 PB_Numizmat

PB_Numizmat
  • Потребители
  • 25 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 10:54

Здравейте! Преди няколко дни си поръчах юбилейната монета от БНБ "110 години от рождението на Дечко Узунов" . Вчера пристигна и гледам - капсулата е пукната. Даже малко парче от нея липсва. Моля ви, препоръчайте ми какво да правя в този случай. Възможно ли е по монетата да се появят петна? Вижте я от снимките по-долу. Благодаря ви предварително!

Прикачени файлове

• Damakov и kolevst харесват това

#2 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 11:09

Според мен, ако трябва да те притеснява нещо, то това е как е съхранявана преди това, тези капсули не ги затварят херметически

#3 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8651 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 11:23

Петна може да избият винаги...

Моят съвет е просто премери капсулата, поръчай си нови от примерно аукцион.бг и си я смени внимателно, без да я бараш с ръце (Монетата)... Другото късмет :)

#4 kolevst

kolevst
  • Напреднали
  • 363 Мнения:
  • Interests:Юбилейни монети от БнБ

Публикувано 12 декември 2020 - 11:51

Как така си поръча монета от БнБ,там я няма налична.Пък капсули от аукциона.Или ако искаш само една някой можи да ти услужи

#5 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 11:52

Така се получава, когато капсулата е изпускана и се е търкаляла по земята. Дано и монетата да не се е търкаляла, защото се случва да се отворят при падането.

Тази монета е с диаметър 34.2 мм. Трябва ти капсула 35 мм (това е вътрешния диаметър), кутийка с означение 35 мм търси.

Вариантите са ти да отидеш на каса в БНБ и да си купиш оригинална капсула. Ако имат, ще те обръснат 1.20 с ддс, мисля че беше.

Другият вариант е да си поръчаш цяла кутия капсули линднер 35 мм, 10 броя /затварят се по-плътно от БНБ-ските/, около 2-2.20 лв. за 10 броя, но си личи, че не е оригиналната капсула и мен лично ме дразни. Има ги в аукциона, сигурно и тука ще те полазят търговци.

Третият вариант, ако си от София да дойдеш и ще ти подаря една линднерска.

#6 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 11:54

Ако я оставиш така, ще имаш проблеми.

#7 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 12:45

Така и така сме на тема капсули имам следното чудене. Имам различни монети, говоря юбилейни след 91(сребърни) и повечето са ми от вторичния пазар, не всички от тях са с еднакви капсули, това означава ли, че са със сменяни капсули, сиреч винаги ли БНБ е ползвал един тип капсули?

#8 malkin

malkin
  • Напреднали
  • 169 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 01:03

БНБ ползва капусли след 90-те и всичките им капсули са с гладък страничен ръб. Преди това монетите бяха в хартийки.

Ако имаш капсули с вдлъбната странична стена със сигурност не са на БНБ.

#9 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 01:10

БНБ ползва капусли след 90-те и всичките им капсули са с гладък страничен ръб. Преди това монетите бяха в хартийки.

Ако имаш капсули с вдлъбната странична стена със сигурност не са на БНБ.

Супер, точно това ми беше чуденето, имам 2-3, който са с вдълбаната страница, явно са със сменяни капсули, хем, че съм ги гледал и не съм видял забележки по тях. Хем, че до колкото разбирам може да с гладка страница и пак да не е от БНБ, предполагам ако има по-голям луфт на монетата в капсулата

#10 citizen

citizen
  • Напреднали
  • 2043 Мнения:

Публикувано 12 декември 2020 - 05:39

Ако не бъркам Св. Георги я имат и с крачета, и без капсулата.

Публикувано изображение

#11 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 11:51

Здравейте! Преди няколко дни си поръчах юбилейната монета от БНБ "110 години от рождението на Дечко Узунов" . Вчера пристигна и гледам - капсулата е пукната. Даже малко парче от нея липсва. Моля ви, препоръчайте ми какво да правя в този случай. Възможно ли е по монетата да се появят петна? Вижте я от снимките по-долу. Благодаря ви предварително!

Колега, един съвет и от мен: Помисли си от тук нататък, как ще я съхраняваш тази моета, че е медна. Хване ли зелен цвят, си купи с нея бонбони в бакалията зад ъгъла. Ако тръгне към черно се радвай. При всички положения не я дръж в стая с голяма влажност на въздуха,че един колега по-горе ти писа, че не са затворени херметически. Навремето когато бяха в хартийки от БНБ сякаш беше по-добре, но нямаше прозрачност на опаковката. Аз имам юбилейки от мед-никел, които имат страхотна патина и никакви бели петна благодарение именно на тези хартийки от преди 1990г.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#12 PB_Numizmat

PB_Numizmat
  • Потребители
  • 25 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 12:08

Благодаря много на колегите, които писаха. Обаче ще се запазили ли ако взема по-голяма капсула, в която да сложа монетата със самата капсула? Като тази например:

slab_holder_1.jpg

#13 PB_Numizmat

PB_Numizmat
  • Потребители
  • 25 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 12:09

Като диаметърът на по-голямата да е равен на този на капсулата от БНБ.

#14 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 12:17

Аз съм фена на тези пликчета, може да сложиш колкото монети искаш, защото имат разлчина големина + може да се затвори и да не влиза въздух

Прикачени файлове

• Прикачен файл  Capture.PNG   119,89K   0 Брой сваляния

• PB_Numizmat харесва това

#15 ivaningbg

ivaningbg
  • Напреднали
  • 473 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 05:46

Аз съм фена на тези пликчета, може да сложиш колкото монети искаш, защото имат разлчина големина + може да се затвори и да не влиза въздух

Колега, ако действително използваш тия измекярски пликчета за юбилейките си ти парвя ЕВАЛА. Дано само броят на драскотините после по монетите ти не надвишава броя на годините ти. На Линднер има кутийки с предварително изрязани по дунапренчетата дупки с различен диаметър, аз лично ползвам такива за княжеските и царските монети и в Германия излизат 10бр за 6 Евро. Ще се родиш направо с тях.

Не признавам, ненавиждам и не поглеждам чистени и манипулирани монети.

#16 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 07:05

Колега, ако действително използваш тия измекярски пликчета за юбилейките си ти парвя ЕВАЛА. Дано само броят на драскотините после по монетите ти не надвишава броя на годините ти. На Линднер има кутийки с предварително изрязани по дунапренчетата дупки с различен диаметър, аз лично ползвам такива за княжеските и царските монети и в Германия излизат 10бр за 6 Евро. Ще се родиш направо с тях.

Не ме разбра, монетите са ми в капсулите и после(капсулите) ги слагав в такива пликчета, заради влагата, още една защита, заради въздуха

#17 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 759 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 07:59

За петната по сребърните (главно) и златните монети в един период от време беше световен проблем. В интернет има десетки статии за този проблем. Има интервюта с управители на реномирани монетни дворове, в които с две думи казват, че не знаят защо се получават тези петна. Предполага се заради недобре измита сплав преди  валцоване или нещо подобно. Факт е че в последните години аз поне не съм виждал такива петна по сребърните български монети. Едно от важните неща е монетите да не се държат в едни "соц" каталозите направени от мека пластмаса. Ако се закупи съвременен класьор на реномирана фирма не би трябвало да има проблем.

https://www.lindner-original.de/

https://www.leuchtturm.com/

https://www.prodetai...rg/indexbg.html - българи, които правеха май на lindner капсулите.

• roca харесва това

#18 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 797 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 14 декември 2020 - 09:36

За петната по сребърните (главно) и златните монети в един период от време беше световен проблем. В интернет има десетки статии за този проблем. Има интервюта с управители на реномирани монетни дворове, в които с две думи казват, че не знаят защо се получават тези петна. Предполага се заради недобре измита сплав преди  валцоване или нещо подобно. Факт е че в последните години аз поне не съм виждал такива петна по сребърните български монети. Едно от важните неща е монетите да не се държат в едни "соц" каталозите направени от мека пластмаса. Ако се закупи съвременен класьор на реномирана фирма не би трябвало да има проблем.

https://www.prodetai...rg/indexbg.html - българки, които правеха май на lindner капсулите.

Проблема с петната по сребърните и отчасти по златните монети е замърсена сплав. Затова и тези петна не могат да бъдат изчистени с абсолютно нищо, което в момента е на пазара. На въпросите по горе, ами счупената капсула си е проблем, ама не защото капсулата може да те предпази от петна, а защото пази от допълнителни замърсявания, прах, отчасти влага и т.н. Затова сменяй капсулата докато е време

#19 Duke1988

Duke1988
  • Напреднали
  • 106 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 09:56

За петната по сребърните (главно) и златните монети в един период от време беше световен проблем. В интернет има десетки статии за този проблем. Има интервюта с управители на реномирани монетни дворове, в които с две думи казват, че не знаят защо се получават тези петна. Предполага се заради недобре измита сплав преди валцоване или нещо подобно. Факт е че в последните години аз поне не съм виждал такива петна по сребърните български монети. Едно от важните неща е монетите да не се държат в едни "соц" каталозите направени от мека пластмаса. Ако се закупи съвременен класьор на реномирана фирма не би трябвало да има проблем.
https://www.prodetai...rg/indexbg.html - българки, които правеха май на lindner капсулите.

Кой период имаш в предвид за златни и сребърни?

#20 Niki

Niki
  • Напреднали
  • 759 Мнения:

Публикувано 14 декември 2020 - 10:10

Кой период имаш в предвид за златни и сребърни?

Не мога да кажа точен период. Колегите, които се занимават професионално с това хоби може да са по-конкретни, но около 2005-2010 г. може би.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни