Към съдържанието

Снимка

Стара турска монета

8 отговора на тази тема

#1 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 21 март 2021 - 06:16

Според това което изчетох става дума за куруш от Махмуд 2ри но незнам номинала защото не намерих с тези характеристики такава. 24-25мм 2,13гр. Ако може някой да поясни?

Прикачени файлове

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 21 март 2021 - 10:26

Вероятно 20 para Bagdad. Иначе това тегло по-скоро е около 10 пара, но тъй като нямам каталог и карам на това което има в нета, по-скоро приемаме че при този монетен двор 20 пара е нашия номинал

https://colnect.com/..._Mahmud_II-Ирак

https://www.numisbid...id=3628&lot=553

Сравнително рядка монета, според мен.

Молба, другият път снимай централно отгоре и по-ясно, защото така под ъгъл, освен да се кьора 20-30 минути и да ми заминат очите след 5 години, друг ефект няма да постигнем :)

#3 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 21 март 2021 - 11:15

Благодаря, сърдечно! Извинявам се за снимките. Това означава ли, че мога да си я притежавам, без да имам ядове, при условие че не притежавам други стари монети. Ако реша да я продам дали в България има кой да я закупи? И по важното е дали мога да гоня посочената цена в сайта?

#4 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 21 март 2021 - 11:58

Малко по ясни снимки.

Прикачени файлове

#5 kashalot

kashalot
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 22 март 2021 - 07:02

Вероятно 20 para Bagdad. Иначе това тегло по-скоро е около 10 пара, но тъй като нямам каталог и карам на това което има в нета, по-скоро приемаме че при този монетен двор 20 пара е нашия номинал

https://colnect.com/..._Mahmud_II-Ирак

https://www.numisbid...id=3628&lot=553

Сравнително рядка монета, според мен.

Молба, другият път снимай централно отгоре и по-ясно, защото така под ъгъл, освен да се кьора 20-30 минути и да ми заминат очите след 5 години, друг ефект няма да постигнем :)

Най вероятно това е 20 пара//1/2 куруша//

км#62  която е :

2,32-2,97 гр. 28 мм.

Монетата е отсечена в 17 та год.от царуването на султана т.е в 1824 год.

Степен на редкост RR по турски каталог

Монетата е машинно сечена т.е е разрешена от закона.

Бих я купил макар че е рисковано.Зависи кой как тйлкува закона

• roca харесва това

#6 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 22 март 2021 - 09:45

Сигурно задавам глупав въпрос, но материята ми е нова. От какво зависи - кой как тълкува закона?

#7 kashalot

kashalot
  • Потребители
  • 8 Мнения:

Публикувано 22 март 2021 - 12:23

Сигурно задавам глупав въпрос, но материята ми е нова. От какво зависи - кой как тълкува закона?

Съгласно закона разрешени са машинно сечените,а забранени са ръчно сечените.

Проблема е кои са ръчно и кои машинно сечени а има и механизирано сечени Решава се от  вещите лица.

При турските монети има три периода:

1,До Мехмед Завоевателя-ръчно сечени

2,От Сулейман 2 до петата година на Абдул Меджид-механизирано сечени

3,От Петата година на Абдул Меджид до Мехмед 6 - съвременни монети сечени с модерни машини

Въобще е сложно.

#8 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 22 март 2021 - 02:10

Сложно е да! Не ми стана ясно дали мога да си създам проблеми с тази монета, ако я пусна за продажба в оЛх например. Стойността и не покрива възможни проблеми с институциите.

#9 Whitestar

Whitestar
  • Потребители
  • 4 Мнения:

Публикувано 29 декември 2021 - 05:00

Монетата е 10 пари (онлук), отсечена е 1808 година сл.Хр., при Махмуд II, както вече е написано, в Багдат. Вложеният метал от 2.2гр. е по-важен, но и диаметърът, който варира при различните монетарници, а в случаят е 24мм. е положителен, че монетата е от 10 пари. Монета от 20 пари би тежала над 3 грама. Наистина не е много ценна, тъй като има много подобни отсечени, а и годината е след 1800г и е леко изтрита. Все пак, притежава известна стойност, но трудно продаваема, вероятно 15-20лв.

• roca харесва това

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни