Към съдържанието

Снимка

Един паунд 1996 с вероятна грешка

21 отговора на тази тема

#1 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 12:07

Здравейте, от скоро събирам старите монети, който се търкалят в домовете на роднини и чета ако нещо ми грабне вниманието. Спрях се на тази монета защото видях, че с грешки вървят между 300-400 до 1800 паунда. Според вас имам ли шанс да изкарам нещо с този екземпляр?

Прикачени файлове

#2 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 12:44

Здравейте, от скоро събирам старите монети, който се търкалят в домовете на роднини и чета ако нещо ми грабне вниманието. Спрях се на тази монета защото видях, че с грешки вървят между 300-400 до 1800 паунда. Според вас имам ли шанс да изкарам нещо с този екземпляр?

Какво му е на конкретният "екземпляр" , освен че е мега очукан?

• PB_Numizmat харесва това

#3 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 07:01

Надписа отстрани не е центриран.....
  • Rostov харесва това

#4 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 07:41

Различна монета с тази грешка https://www.ebay.co....tm/163947022345

#5 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 10:09

Не виждам абсолютно нищо, което да може да се нарече "грешка", освен вижданията на продавача в е-бей, но това е друга бира.

Често при монетите с надписи на гурта, се случва да се срещат монети с надписи от двете страни, включително Българските царски монети. Сега друг е въпроса дали обърнат на едната страна надпис е по-рядък, с колко по-рядък и т.н. Особено за масови монети в циркулация, не зная дали някой се вглъбява над това. По отношение на централността - същата работа.

Все пак може да потърсиш в Гугъл, някакъв каталог на английски монети (за всеки случай), за да видиш дали е отбелязан реално като Mint Error, макар да ме съмнява силно...аз разбира се няма да губя време върху това. Когато гледаш дали нещо е рядко или ценно те съветвам да не се уповаваш само на e-bay. Иначе само по един сърч, намерих около 15 очукани Mint Error , все ултра редки, но нито една която да не е циркулирала...

• edin, Гаврилов и PB_Numizmat харесват това

#6 Гаврилов

Гаврилов
  • Напреднали
  • 1016 Мнения:
  • Interests:Bulgarian Coins

Публикувано 03 май 2021 - 11:52

Подкрепям казаното от roca, това че някой търси за “нещо” огромна сума пари, не означава че “нещото”струва толкова пари. Иначе относно британските монети, има доста грешки при тях, но трябва да са признати официално като такива.

Този паунд си струва точно 1 паунд, колкото му е номинала, няма нищо сгрешено или рядко в твоята монета.

• edin харесва това

#7 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 03 май 2021 - 12:54

Благодаря за отговорите. И аз намерих тези очуканите и за това реших да питам. Вече съм изпратил снимки на англичани, пък каквото стане. Остана ми да проверя още едно място където знам, че имам стари монети - знае ли човек! Изкочиха някой български, който ще снимам в друга тема.

#8 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 09:39

Монетата е с грешка, която не се изразява в това, че надписа е децентрализиран. Надписа трябва да се чете когато монетата е обърната с кралицата нагоре, а моята се чете когато е с кръста нагоре! Ако има кой да го иска, цената е повече от 1 паунд....:)

#9 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 10:35

Монетата е с грешка, която не се изразява в това, че надписа е децентрализиран. Надписа трябва да се чете когато монетата е обърната с кралицата нагоре, а моята се чете когато е с кръста нагоре! Ако има кой да го иска, цената е повече от 1 паунд.... :)

Това да не би да е Гугъл превод на отговор от някой от англичаните :)

Пак ти казвам, бих приел че това е грешка (или Mint Error), само след като го видя написано в каталог примерно за Английски монети и там да пише - Цена за нормални 1 паунд, цена за грешки, примерно 5000 паунда....Ако просто някой в е-бей казва "струва ей толкова, щото Джон в кръчмата не е виждал такава и струва милиони", еми за кръчмата става като история, ама тука не. По същата логика мога да си пусна и непраните чорапи за едни 200-300 лева...те са си все пак ценност.

При повечето монети с надпис на гурта, се срещат надписи и от двете страни и освен ако не е изрично обозначено, това не е Mint Error. Повтарям го, ама понеже явно не е станало ясно, за всеки случай.

И още един въпрос за размишление: Ако приемем, че това е Mint Error , приемаме че той е ултра рядък (да речем 1 на 50 000), как пък една не мина във Mint качество за продажба? Или те понеже са ултра редки и си циркулират 20-30 години и най-накрая попадат в Джон в кръчмата, който ги открива?

И последно преди да приемеш, че си намерил съкровище: обръщай внимание и на качеството. Дори това да е ултра рядък Error, което мен лично много ме съмнява, не мисля че има колекционер който би се целил в това качество. Да има хора събиращи Mint Error-и, грешки, куриози и т.н., (дори и неописани в каталози - такива примери даже в БГ - примерно завъртяни левчета от 2002, стотинки от 1999 със метал върху тях и конник "с копие" - ако пробваш в търсачката ще намериш публикации за такива), но дори и те пак се стремят монетата дори била в циркулация, да бъде с минимални поражения, по възможност без такива. Разбира се това не пречи да я пуснеш в ebay за примерно 800 $ и да видим дали няма желаещи да я лапнат шарани...

#10 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 10:58

Съгласен съм! Просто отбелязвам, че не е стандартна монета. Нямам мнение, че съм намерил съкровище, а монета с която се спекулира в момента и това ме радва :) Състоянието е лошо, но не по лошо от това, което се предлага в ибей.

#11 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:02

Не намерих подходящ каталог, но и не търсих много. Ако някой с познания намери или знае би било добре.

#12 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:04

Не намерих подходящ каталог, но и не търсих много. Ако някой с познания намери или знае би било добре.

Аз като цяло нищо не разбирам, просто ми допада и ми е интересно.....

#13 stafi

stafi
  • Напреднали
  • 112 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:19

Монетата си е напълно редовна и струва по-малко от 1£.

Според Royal mint:

Why does the edge inscription on the £2 and £1 coins sometimes appear "upside down"?
Sometimes the top of the edge inscription will be pointing towards the obverse of the coin and at other times it will be pointing to the reverse of the coin. There is no right or wrong way. The reason for this is because the edge inscription is rolled onto the coin blank before the blank is struck between two dies to impart the "heads" and "tails". Depending how the blank falls into the coin press determines the way in which the design is struck in relation to the edge inscription. With ordinary circulation coins being struck at over 700 coins per minute it is simply not possible to ensure that each coin is struck with the edge inscription pointing in the same direction.
  • roca и PB_Numizmat харесват това

#14 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:26

Благодаря за този отговор! Сега остава да я пусна и да започна лова на “шарани”. :)

#15 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 01:41

Съгласен съм! Просто отбелязвам, че не е стандартна монета. Нямам мнение, че съм намерил съкровище, а монета с която се спекулира в момента и това ме радва :) Състоянието е лошо, но не по лошо от това, което се предлага в ибей.

Значи за около 5 пъти, но все се надявам този да е последен, това е абсолютно стандартна монета....тя и Mint Error-а не разбирам как ще стане НеСтандартна монета, ама друга тема. Щом те радва, значи всичко е повече от чудесно. Просто моля те, опитай се това , което, аз или някой друг пише, освен да го прочиташ, като текст на песен, да вложиш и някакво разбиране в него. Да, Нумизматиката е хоби, но и наука (но спомагателна на археологията). Има много варианти на Mint Error-и: спукани матрици, разместени отсичания, децентализирани, отмествания на аверс/реверс...дори сгрешени гуртове (но това не е такава монета). Google вероятно може да помогне с много, ако толкова те вълнува темата.

Каталози не смятам да търся...Ако това хоби ти допада и ти е интересно, както твърдиш, ти ще си намериш. Ако не ти е интересно, ще чакаш някой да свърши работата на готово, което подсказва може би малко повече мързел, отколкото интерес...така ми звучи поне на мен...

А продажбата в Ebay, за съжаление няма да докаже, че е Mint Error....по-скоро, че си се срещат балъци. Това всъщност, често го доказва и auction.bg и OLX и близките до тях, но все пак съвета ми е към ebay за тази, тъй като шансовете за чуждестранен балък са по-големи

#16 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 09:32

Roca, благодаря отново! Виждам, че си повече от интелигентен човек ( напълно сериозно го казвам ) и още по голям професионалист ( смятам, че нумизматиката не ти е само хоби ). Нормално е човек с твоите знания да е взискателен към другите и да има по особен подход, но аз съм пак казвам новобранец и за мен е хоби. Затова и терминологията на нумизматиката ми куца. Знанията ти са повече от ценни и мнението ти е важно за много хора тук, видях че няма тема която ти е чужда! Благодаря ти, още веднъж! Видях че си ми отговорил това което се казва в цитата от английски, просто ми се стори, че го казваш по скоро като убеждение и имах нужда от още да затвърдя. Извинявам се за въпросите си, но нали сайтове като този са за това.... неможе всички да знаем. :)

#17 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 10:13

Roca, благодаря отново! Виждам, че си повече от интелигентен човек ( напълно сериозно го казвам ) и още по голям професионалист ( смятам, че нумизматиката не ти е само хоби ). Нормално е човек с твоите знания да е взискателен към другите и да има по особен подход, но аз съм пак казвам новобранец и за мен е хоби. Затова и терминологията на нумизматиката ми куца. Знанията ти са повече от ценни и мнението ти е важно за много хора тук, видях че няма тема която ти е чужда! Благодаря ти, още веднъж! Видях че си ми отговорил това което се казва в цитата от английски, просто ми се стори, че го казваш по скоро като убеждение и имах нужда от още да затвърдя. Извинявам се за въпросите си, но нали сайтове като този са за това.... неможе всички да знаем. :)

Всъщност, наистина ми е само хоби, но подобно на други колеги тук , съм отделил много време в четене. И беше преди времето, в което след 2 клика може да получиш отговор. Когато аз имах въпроси или съм разговарял с по-възрастни и опитни хора (но и те често съветваха основно да се чете), или просто отиваш в читалнята на библиотеката, изнамираш 2-3-4 прашни книги, ако ги има, и сядаш и четеш. Сега не е нужно да се превръщаш в "книжен плъх"..

Затова и съвета ми е, ако наистина това хоби ти доставя интерес, чети - сега има повечето от много информация. Даже има прекалено много. И освен, че ще научиш отговорите на въпросите ти, вероятно и доста неща от обща култура, които може да са по полезни от диференциално уравнение от I-ва степен :)

И не...не съм всезнаещ...Примерно смятам, че съм пълен лайк в Банкнотите, в инвестиционните монети, в жетоните (без най-масовите такива) и още куп други категории. Но опитвам да помогна, когато мога, ако зная нещо. 

Успех и ако има нужда от нещо друго, питай :)

#18 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:07

Като каза жетон.... това какво е? Нищо в Гугъл

#19 Thanos

Thanos
  • Потребители
  • 18 Мнения:

Публикувано 04 май 2021 - 11:07

Като каза жетон.... това какво е? Нищо в Гугъл

Прикачени файлове

#20 roca

roca

Начинаещ Нумизмат

• Root Admin
  • 8878 Мнения:

Публикувано 05 май 2021 - 10:48

https://pt.todocolec...5-mm~x132583022

Няма кой знае какво, и признавам си не зная какво е. Може би жетон за игрални автомати, много вероятно.

Пишеш надписа на жетончето и token и си готов...лесен search

Нов Отговор

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни